Galeria Obrazów Perspektywa
Obrazy olejne ręcznie malowane

  Katalog » Tamara Łempicka Moje konto     
Kategorie
Artyści
Tematyka
Kolorystyka
Rozmiar
Informacje
Kontakt i informacje o firmie
Wysyłka i zwroty obrazów
Regulamin galerii
Mapa Sklepu
Katalog produktów
Aktualności
Wassily Kandinsky
Tamara Łempicka
Pierre Auguste Renoir
Peder Severin Kroyer
Salvador Dali
Kontakt
e-mailbiuro@olejne.pl
Tel502 503 543
Aktualności
Tamara Łempicka   Data: 10 październik 2013
Wstęp:
 Od dzisiaj na naszych stronach dostępny jest życiorys jednej z najwybitniejszych polskich malarek XX wieku.

Zawartość:
~~*~~
Namalowane przez nas kopie obrazów Alfonsa Muchy możecie Państwo obejrzeć klikając w dział „Artyści” a następnie "Tamara Łempicka".
~~*~~
  Tamara Łempicka (znana również jako Tamara de Lempicka) urodziła się w Warszawie w 1898 roku jako Maria Górska. Jej ojciec Borys Górski był uznanym adwokatem, miała dwójkę rodzeństwa. 

  Jako dziecko bardzo dużo podróżowała po Europie, zwiedziła między innymi: Karlsbadu, Petersburg, Monte Carlo, Marienbadu. W wieku 13 lat wyjechała z babcią do Włoch, podróżowały między innymi przez Florencję, Wenecję oraz Rzym. Podczas pobytu w Monte Carlo Tamara uczęszczała na kurs malowania akwarelami. Swojego przyszłego męża Tadeusza Łempickiego poznała w Petersburgu w roku 1914, kiedy to przebywała u swojej ciotki Stefy Jansen. W wieku 16 lat wzięła z nim ślub w Kaplicy Kawalerów Maltańskich w Petersburgu. Podczas Wielkiej Rewolucji Październikowej w Rosji Tadeusz został aresztowany, pozostałej części rodziny cudem udało się uciec do Kopenhagi. Dzięki pomocy szwedzkiego konsula Tamarze udało się także uwolnić męża i w 1918 roku cała rodzina przeniosła się do Paryża. 

  Łempicka w Paryżu zaczęła uczyć się rysunku na Académie Janson oraz Académie de la Grande Chaumiere pod bacznym okiem kubistów Maurice Denis oraz Andre Lhotse. Rok 1925 to pierwsza wystawa dzieł artystki w stylu art deco w Paryżu. Tamara z czasem stała się bardzo znaną portrecistka posiadającą maniery Art Deco i jako jedna z niewielu kobiet współistniała wśród kubistów. Głównymi jej klientami byli pisarze, artyści, naukowcy, aktorzy oraz znani ludzie tamtej epoki. Artystka malowała także martwą naturę czy też akty. Odnalazła się bardzo szybko w środowisku burżuazyjnym, wśród szybkich samochodów, pięknych strojów, czy też małych skandali. Jej prace odnosiły wiele sukcesów na wystawach we Francji i Włoszech. Przeżyła także burzliwy romans z poetom włoskim Gabrielem D'Annunzio. 

  Bardzo charakterystyczne w jej pracach było przedstawianie figur w ludzkich kształtach geometrycznych, używanie skromnej palety barw, na wystylizowanym tle. Jej prace zyskały uznanie wśród krytyków, a co za tym idzie przyniosły jej znaczące bogactwo. W swoim życiu miała kliku kochanków wśród patronów sztuki. W końcu rozwiodła się z Tadeuszem i poślubiła barona Raoula Kuffnera. Obawiając się wybuchu wojny wyjechali razem do Stanów Zjednoczonych i zamieszkali w Hollywood, gdzie Tamara kontynuowała swoją twórczość i wystawiała dzieła na licznych wystawach. Po zakończeniu wojny powrócili do Paryża, gdzie artystka otworzyła swoje studio przy rue Mechain. W tym czasie zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz w gronie swoich licznych przyjaciół, którym zależało na posiadaniu oryginalnego i niepowtarzalnego wystroju wnętrza. Po śmierci męża Tamara wróciła do Stanów Zjednoczonych, aby przebywać bliżej swojej córki Kizzete. W roku 1960 artystka zmieniła styl malarski na abstrakcyjny. Dwa lata później w Nowym Jorku w galerii The Iolas wystawiła zarówno nowe jak i stare prace, jednak spotkały się one z obojętnością krytyków. Artystka postanowiła więc ich więcej nie wystawiać. Czuła się wtedy bardzo niedoceniona i zapomniana. W 1978 roku Tamara wyprowadziła się wraz ze swoją córką do Cuernevaca w Meksyku, gdzie też po dwóch latach umarła podczas snu. Ciało Tamary zgodnie z jej życzeniem zostało skremowane, a jej prochy rozsypano nad wulkanem Popocatepetl. Do dziś jest uznawana za jedną z najlepszych artystek stylu Art Deco. 

~~*~~
Namalowane przez nas kopie obrazów Alfonsa Muchy możecie Państwo obejrzeć klikając w dział „Artyści” a następnie "Tamara Łempicka".
~~*~~
 


Statystyka:
Przeglądano: 1881
Ilość komentarzy: 0
Napisz recenzję Dalej
Wyszukiwanie
 Wyraz(y)
do  Cena
 Kategoria
 
Zaawansowane
Koszyk
   ... jest pusty
Logowanie
E-mail:
Hasło:


Bezpieczne logowanie

Rejestracja konta

Przypomnienie hasła
Bestsellery
Patrząc w różowe światło - Alexej Von ...
Barwna abstrakcja 1
Barwna abstrakcja 2
Chińska dzielnica
Dawna Afryka
Drinki
Droga w lesie - Józef Chełmoński
Galopujące konie
Gwiaździsta noc nad Rodanem - Vincent van Gogh
Irysy - Vincent van Gogh