Galeria Obrazów Perspektywa
Obrazy olejne ręcznie malowane

  Katalog » Salvador Dali Moje konto     
Kategorie
Artyści
Tematyka
Kolorystyka
Rozmiar
Informacje
Kontakt i informacje o firmie
Wysyłka i zwroty obrazów
Regulamin galerii
Mapa Sklepu
Katalog produktów
Aktualności
Wassily Kandinsky
Tamara Łempicka
Pierre Auguste Renoir
Peder Severin Kroyer
Salvador Dali
Kontakt
e-mailbiuro@olejne.pl
Tel502 503 543
Aktualności
Salvador Dali   Data: 01 październik 2013
Wstęp:
Życiorys sławnego hiszpańskiego twórcy – Salvadora Daliego, został dzisiaj umieszczony na stronach naszej galerii. Zapraszamy do lektury.

Zawartość:
~~*~~
Namalowane przez nas kopie obrazów Alfonsa Muchy możecie Państwo obejrzeć klikając w dział „Artyści” a następnie „Salvador Dali”.
~~*~~
  Salvador Dali był hiszpańskim malarzem urodzonym w małej miejscowości Figueres w górnej Katalonii. Urodził się 11 maja 1904 roku, a jego ojcem był notariusz. Talent artystyczny można było u niego zauważyć już we wczesnych latach dzieciństwa. Młody artysta rysunku zaczął uczyć się już w wieku dziesięciu lat. Już po niespełna czterech latach nauki można było obejrzeć pierwszą wystawę obrazów pochodzących spod jego pędzla.

  Początkowo artysta był zauroczony impresjonizmem, było tak dzięki przyjacielowi ojca Ramonowi Pichot, który to był katalońskim artystą. Hiszpański malarz w swoje 23 urodziny dostał w prezencie od ojca prasę drukarska. Salvador Dali w 1921 roku podjął studia w Madrycie na Królewskiej Akademii Sztuki. Niestety dwukrotnie został on z niej wyrzucony i nigdy nawet nie podszedł do egzaminów końcowych. Uważał się za dużo bardziej wykwalifikowanego niż osoby, które miały być jego egzaminatorami. W tych latach jego głównym zainteresowaniem był malarstwo metafizycznie oraz prerafaelitów. 

  Dali lubił podróżować. Na jednej ze swoich podróży poznał się z Picassem, podczas wizyty w jego atelier w Paryżu w roku 1927. Obaj nie przypadli jednak sobie do gustu, ponieważ Dali uważał, że każdy z jego obrazów jest dużo więcej wart niż wszystkie obrazy razem wzięte wielkiego francuskiego malarza. Rok później artysta zdecydował się na stale przenieść do Paryża, i stał się tym samym pełnoprawnym członkiem grupy surrealistów. Do tej grupy należał do roku 1934, ponieważ wtedy ze względu na popieranie faszyzmu oraz wielką chciwość wydalono go z grupy. 

  W 1929 roku Dali poznał swoją przyszłą żonę Helenę Diakonovą (znaną również jako Galę). Była ona rosyjską imigrantką i żoną poety Paula Eluarda. W 1932 roku Gala rozwiodła się ze swoim poprzednim mężem i już dwa lata później wzięła w Paryżu ślub cywilny z Dalim. Od tej pory stała się ona jego muzą, inspiracją, miłością, modelką, a nawet zajmowała się jego finansami. Sterowała także jego karierą malarską, miedzy innymi podczas wystaw w Europie, czy też i w Stanach Zjednoczonych. Dali podczas II wojny światowej przeprowadził się na stałe do Stanów Zjednoczonych i odbył tam szereg bardzo głośnych wystaw, m.in. retrospektywa surrealistów w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Artysta nie tylko malował tam obrazy, ale także przyciągał uwagę mediów na siebie poprzez odgrywanie surrealistycznego błazna podczas wystawnych bankietów. 

  Dali stał się bardzo sławnym i cenionym artystą w Stanach. Wiele sław zamawiało sobie u niego portrety. Artysta wziął nawet udział w filmie samego Alfreda Hitchcocka. Dodatkowo pracował także przy projektowaniem odzieży i biżuterii dla marki Coco Chanel. W 1948 roku Dali wrócił do Europy i zaczął interesować się psychologią, historią oraz sięgał także do źródeł religijnych. Nabytą wiedzę wykorzystywał w tworzonych przez siebie dziełach. Malarz otworzył w 1974 roku muzeum „Teatro Museo Dali” w mieście Figueres, gdzie się też urodził. Salvador Dali zmarł 23 stycznia 1989 roku, ale do dzisiejszego dnia uważany jest za jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych surrealistów. 

~~*~~
Namalowane przez nas kopie obrazów Alfonsa Muchy możecie Państwo obejrzeć klikając w dział „Artyści” a następnie „Salvador Dali”.
~~*~~


Statystyka:
Przeglądano: 1390
Ilość komentarzy: 0
Napisz recenzję Dalej
Wyszukiwanie
 Wyraz(y)
do  Cena
 Kategoria
 
Zaawansowane
Koszyk
   ... jest pusty
Logowanie
E-mail:
Hasło:


Bezpieczne logowanie

Rejestracja konta

Przypomnienie hasła
Bestsellery
Patrząc w różowe światło - Alexej Von ...
Barwna abstrakcja 1
Barwna abstrakcja 2
Chińska dzielnica
Dawna Afryka
Drinki
Droga w lesie - Józef Chełmoński
Galopujące konie
Gwiaździsta noc nad Rodanem - Vincent van Gogh
Irysy - Vincent van Gogh